سبد خرید

معرفی انواع ساعت‌های مچی امگا

دسته‌بندی مقالات

تهران، بازار 15 خرداد

info@enzogallery.com

021-65152243

همه روزه از 8 صبح تا ساعت 18

معرفی انواع ساعت‌های مچی امگا
276
بهمن 9, 1402
گالری انزو

امگا، یکی از تاریخی‌ترین برندهای موجود در بازار و تولید‌کننده ساعت‌های لوکس سوئیسی است که برای علاقه‌مندان ساعت‌های مچی، یکی از با ثبات‌ترین کاتالوگ‌ها را دارد. این برند با گسترش استفاده ساعت‌های مچی از اعماق اقیانوس‌ها تا فضا، جایگاه ساعت مچی را ارتقا بخشید.

راز نهفته در چهار مجموعه سیمستر (Seamaster)، کانستلیشن (Constellation)، اسپیدمستر (Speedmaster) و دِ ویل (De Ville) از بزرگترین داستان‌های موفقیت امگا نشات گرفته و این مجموعه‌ها، نقش تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گیری و تکامل ساعت‌های رسمی، غواصی و کرنوگراف مدرن داشته‌اند.

قبل از بحران کوارتز، امگا بهترین‌ موتورهای مکانیکی مشهور را ساخت. در دوران مدرن نیز با توسعه فناوری کواکسیال‌، محصولات ارزشمندی عرضه کرده که یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در صنعت ساعت‌سازی مکانیکی از زمان اختراع چرخ‌دنگ است.

نقطه شروع

آغاز داستان امگا در سال 1848 بود که “لوئیس براندت” شرکت ساعت‌سازی‌اش را در شهر “لشو دو فوند” سوئیس تاسیس کرد و شهرت نام تجاری‌اش را از طریق سفرهای گسترده در سراسر اروپا تثبیت کرد.

پسرانش پس از او، با انتقال شرکت به شهر “بیل” و ساخت یک کارخانه مکانیزه، بازارهای خود را تا آمریکا گسترش دادند و تا سال 1889، جایگاه بزرگترین تولید‌کننده ساعت‌های مچی در سوئیس را با تولید 100.000 ساعت در سال به دست آورند.

در سال 1894، این برند برای ساعت‌های جیبی، موتور جدیدی به نام “Omega” عرضه کرد که موفقیت جهانی کیفیت این موتور، موجب تغیر نام شرکت به “ساعت‌سازی امگا” در سال 1903 شد.

برتری در رقابت‌های دقت نیز امکان ثبت مکرر رکوردهای جدید در رصدخانه‌های جهان را به امگا داد که منتج به انتخاب این برند به عنوان زمان‌سنج رسمی بازی‌های المپیک 1932 لس‌آنجلس شد.

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مجموعه‌های منحصر بفرد این برند بپردازیم.

مقاله پیشنهادی: ساعت‌سازی امگا | حرفه‌ای،لوکس و ماندگار

مجموعه سیمستر

آغار تولید ساعت‌های مچی “سیمستر” در سال 1948 هم‌زمان با صدمین سالگرد امگا، برای استفاده در فعالیت‌های پرهیجان بود. عرضه مدل “سیمستر300” در سال 1957 این مجموعه را تبدیل به مجموعه ساعت‌های غواصی کرد که در کنار چند مجموعه دیگر، رهبری توسعه ساعت‌های غواصی مدرن را به دست گرفت. این مدل همچنین به طور رسمی برای نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا تولید شد و بازخورد آنها کمک تأثیرگذاری در تولید نسخه غیرنظامی این مجموعه داشت.

امگا پس از توقف تولید “سیمستر300” در سال 1969 سری‌های 120، 200، 600 و 1000 را عرضه کرد که سری‌های 600 و 1000 به نام “پِلو‌پِروفس” (PloProfs) برای غواصی تجاری طراحی شده‌اند.

در دهه 1990، امگا به کمک جاسوس محبوب جهان، جیمز باند، یک احیای رنسانس‌گونه در تولید سیمستر داشت. تاثیر انتخاب‌های جیمز باند بر مجموعه سیمستر، موجب جذب طرفدارانش به مدل “سیمستر دایور M300” شد.

ساعت‌های مچی “پلانِت‌اُوشن سیمستر” نیز از سال 2005 برای ادای احترام به میراث اقیانوسی امگا عرضه شدند. از دیگر مدل‌های قابل توجه مجموعه سیمستر می‌توان به سری “آکوا ترا” اشاره کرد. مدل‌های “هریتیج” مجموعه سیمستر نیز احیاکننده ساعت‌های کلاسیک‌ و قدیمی مانند سیمستر300 اولیه‌اند.

ساعت‌های مچی امگا

مجموعه کانستلیشن

مجموعه ساعت‌های مچی “کانستلیشن”، اولین بار در سال 1952 به عنوان جانشین مدل نسخه‌محدود “سنتینری” (Centenary) به بازار آمد و اشتیاق امگا به عرضه نسخه‌ای ویژه‌ از ساعت‌های رسمی، موجب توسعه این مجموعه شد. آغاز به کار خط‌تولید جدید با صفحه‌بندی پای‌پن، این مجموعه‌ را به سه سطح استاندارد، لوکس و فوق‌لوکس تقسیم کرد که به دلیل کیفیت ساخت و دقت بی‌نظیر، به ساعت‌های سوئیسی معروف شدند.

نکته قابل توجه عرضه ساعت‌های مچی امگا، راه‌اندازی خط‌تولید انتگرال (Integral) در سال 1969 برای تولید قاب‌ها و دستبندهای دست‌ساز یکپارچه بود. در طول دهه 1970، مجموعه کانستلیشن، سری ساعت‌های مچی “صور فلکی” مجهز به موتور کوارتز را ساخت که یکی از دقیق‌ترین ساعت‌های مچی است. در سال 1982 نیز مدل “منهتن صور فلکی” با معرفی دو جفت قلاب و شاخص‌های حک‌شده بر روی قاب، زیبایی‌ ماندگاری را خلق کرد.

مجموعه کانستلیشن به عنوان تجملی‌ترین پیشنهاد امگا، پیشرفته‌ترین موتورهای مکانیکی این برند را دارد. «گلوبمستر» یک مدل فوق‌العاده از سری ساعت‌های صور فلکی مدرن است که در سال 2014، به عنوان اولین ساعت برای صدور گواهینامه جدید موسسه مترولوژی فدرال سوئیس تحت آزمایش قرار گرفت و با دریافت تاییده، به اولین مستر کرنومتر جهان تبدیل شد.

عرضه عمومی گلوب‌مستر جدیدی در سال 2015 با موتور کالیبر8900/8901 امگا کواکسیال مستر کرنومتر، نسل بعدی فناوری کواکسیال را معرفی کرد که از سال 2007 جایگزین سری 8500 شده بود. مدت کوتاهی پس از آن، نسخه دارای تقویم سالانه با کالیبر8922/8923 تولید شد.

خرید ساعت‌های امگا

مجموعه اسپیدمستر

مجموعه ساعت‌های “اسپیدمستر” بدون شک شناخته‌شده‌ترین ساعت‎های مچی مورد استفاده در ماه هستندکه به عنوان پدر کرنوگراف مدرن، از طرح استاندارد سه صفحه فرعی همراه با مقیاس زمان‌بندی روی بازل استفاده می‌کنند.

اولین ساعت مچی مجموعه اسپید‌مستر با نام “Broad Arrow”، در سال 1957 به بازار عرضه شد اما دومین ساعت اسپید‌مستر بود که در سال 1962 به طور تصادفی توسط فضانورد پروژه مرکوری “سیگما7” ، والتر شیرا، به عنوان اولین ساعت مچی در فضا استفاده شد. اسپید‌مستر، تنها ساعت مچی‌ای بود که تمام 11 آزمایش ناسا را در سال 1965 گذراند و به طور رسمی شایستگی‌اش را برای سفرهای فضایی ثبت کرد.

در 21 ژوئیه 1969، باز آلدرین نیز به عنوان یکی از مسافران آپولو11 از ساعت مچی اسپیدمستر استفاده کرد تا برای همیشه اسپید‌مستر به عنوان “موون‌واچ” معرفی گردد. در همان سال، علاوه بر عرضه یک ساعت مچی دولوکس طلایی حرفه‌ای، ساعت مچی مدل Mark II نیز معرفی شد که نشان‌دهنده جدایی اسپید‌مستر از مجموعه اصلی سیمستر و مستقل شدن این مجموعه بود.

در سال 1973، امگا به افتخار صد و بیست و پنجمین سالگردش، اسپید‌مستر125، اولین کرنوگراف اتوماتیک تولید انبوه دارای گواهینامه کرنومتر را عرضه کرد. در همین دهه، اسپید‌سونیک الکتریکی و ساعت‌های دیجیتال چند‌کاره کوارتز و کوارتز‌ پروفشنال معرفی شدند و در دهه‌های 1980 و 1990 نیز برای ایجاد تنوع بیشتر، مدل‌های بسیار پیچیده، نسخه‌های اسکلتی و الماس‌نشان و چندین مدل نسخه‌محدود به عنوان یادبود سفر تاریخی امگا به فضا، عرضه شد. تولید مدل‌های زنانه ساعت مچی امگا نیز در هزاره جدید رخ داد. با این حال، هیچ کدام از ساعت‌های مچی، نتوانستند محبوبیت مون‌واچ استاندارد امگا “اسپید‌مستر پروفشنال” را به دست آورند.

مجموعه دِ ویل

مجموعه “دِ ویل” در سال 1960 شروع به کار کرد که همانند مجموعه اسپید‌مستر، عضوی از مجموعه سیمستر بود. این مجموعه در سال 1967 با هدف تشکیل گروهی برای ساخت ساعت‌های رسمی و شیک امگا از سیمستر جدا شد و در طول دهه 1970، جوایز متعددی از جمله شش گلدن‌رز Baden-Baden را برای طرح‌هایش، از آن خود کرد. در سال 1999، برای اولین بار موتور کالیبر2500 کواکسیال ابتکاری امگا، در یکی از ساعت‌های دِ ویل عرضه شد که اولین ساعت مچی تولید انبوه دارای فناوری کواکسیال بود.

پیش از شکل‌گیری مجموعه دِ ویل، در سال 1949 یک مدل خاص با نام “ترِسُر” (Trésor) تولید شد که با استایل ظریف و ساده‌اش طرفداران جدیدی را در نسل‌های معاصر جذب کرد. تولید ساعت مچی “لیدی‌ماتیک” نیز به عنوان یکی از اولین ساعت‌های مچی اتوماتیک مخصوص بانوان در سال 1955 و پیش از تشکیل مجموعه دِ ویل صورت گرفت.

کلام آخر

همانطور که ملاحظه فرمودید، حفظ جایگاه برای برند امگا همیشه آسان نبوده اما توانسته در طول زمان دوام بیاورد و بیش از 170 سال به توسعه صنعت ساعت‌سازی کمک کند. در این نوشتار تلاش کردیم با مروری جامع بر مجموعه‌ ساعت‌های مچی امگا، به بررسی مدل‌های خاص و قابل‌توجه‌ این برند بپردازیم. طی این بررسی، ما در جستجوی ثبات کیفیت و دقت بودیم که گواهینامه کرنومتر آن را اثبات کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط: